Prostupný model sociálního bydlení schválen, je třeba ho rychle uvést do praxe
Zelení přivítali dnešní rozhodnutí Rady města Brna, která schválila dlouho připravovaný sociální program Prostupný model bydlení. Jeho cílem je prevence neplatičství a podpora integrace rodin ohrožených sociálním vyloučením. Upozornili však na to, že vzhledem ke zhoršující se sociální situaci je třeba urychlit zahájení jeho realizace.
Přípravu projektu Prostupného modelu sociálního bydlení iniciovala Pracovní skupina pro sociální integraci pod vedením zelené zastupitelky Kateřiny Dubské již v roce 2008. Za aktivní účasti brněnských neziskových organizací jako je IQ Roma Servis a vládní Agentury pro sociální začleňování projekt připravily Odbor sociální péče a Bytový odbor Magistrátu města Brna. Finální verzi projektu projednala Pracovní skupina pro integraci sociálně vyloučených komunit v květnu 2011. Dnes sociální program schválila Rada města Brna.
Projekt navrhuje třístupňový model práce s rodinami ohroženými sociálním vyloučením. První stupeň představuje krizové bydlení s intenzivním sociálním programem pro rodiny s nezaopatřenými dětmi, které jsou ohroženy ztrátou bydlení a v jeho důsledku odebráním dětí. Druhý stupeň představuje specifické nájemní bydlení s doprovodnými sociálními službami. Třetí stupeň pak standardní nájemní bydlení. Podmínkou pro vstup do sociálního programu je především zájem rodiny svou situaci řešit a postupně splácet předchozí dluh na nájemném. Projekt umožní trvalou sociální práci a postupnou integraci sociálně vyloučených rodin.
Město Brno však zatím stále nemá k dispozici dostatek bytů, které by pro účely sociálního programu mohlo použít. Na příští léta připravuje z evropských dotací rekonstrukci domu Francouzská 42 s 35 bytovými jednotkami. Bude nyní záležet především na vedení města, zda je ochotno další potřebné kapacity pro řešení sociálních programů vyčlenit dříve. Nebude-li projekt rychle uveden do praxe, budou se sociální problémy stupňovat.
Martin Ander, předseda Výboru pro národnostní menšiny a předseda klubu zastupitelů Strany zelených, k tomu říká:
„Cílem prostupného modelu sociálního bydlení je vytvořit záchrannou síť, která nabídne pomocnou ruku k překonání krize těm rodinám, které mají zájem svou situaci řešit. Jeho schválení je důležitým krokem k prevenci konfliktů provázejících nárůst počtu rodin, které příjdou o bydlení.“
„Má-li být projekt smysluplný, musí po jeho schválení radou města ihned následovat jeho realizace. Situace se totiž každým měsícem zhoršuje. Především MČ Brno-střed totiž ukončuje nájemní smlouvy i v případech, kdy po intervenci sociálních pracovníků začnou rodiny své dluhy splácet. Rodiny, které takto přijdou o střechu nad hlavou, pak zvyšují sociální problémy v jiných lokalitách, kam se přesťuhují ke svým příbuzným, známým či do soukromých ubytoven.“