Plán pro zlepšení ovzduší na severovýchodě Brna: zastavit spalování mazutu
Již několik měsíců probíhají v Brně bouřlivé diskuse nad ekologickým povolením pro výstavbu nového zdroje elektřiny v areálu Teplárny v Brně-Maloměřicích. Zelení navrhují, aby podmínkou pro zprovoznění nové plynové elektrárny bylo zastavení spalování mazutu a pyrolýzních olejů v sousedních teplárenských kotlích. Takové řešení je technicky možné, ekonomicky reálné a ekologicky výhodné. Dojde k výraznému snížení znečištění ovzduší v Brně, především oxidy síry a prachem.
Nový elektrárenský zdroj na zemní plyn plánují Teplárny vybudovat ve svém areálu Brno-sever v Maloměřicích. Ovzduší v této části města je však již nyní silně znečištěné emisemi, především prachu a oxidů síry, které pocházejí ze spalování těžkých topných olejů (mazutu a pyrolýzních olejů) v sousedních teplárenských kotlích. Protesty občanů Maloměřic proti ekologickým dopadům záměru nového zdroje jsou proto oprávněné. Stávající teplárenské kotle v Maloměřicích však mají kombinovaný způsob spalování, který umožňuje používat jako palivo jak těžké topné oleje, tak současně i ekologicky šetrnější zemní plyn. Spalování mazutu však mělo doposud přednost z důvodu nižší ceny.
Zelení proto přicházejí s návrhem, který je ekonomicky reálný a zároveň ekologicky výhodný – část zisků, které vydělá nový zdroj elektřiny věnovat na nahrazení špinavých topných olejů ekologicky čistějším zemním plynem v teplárenských kotlích.
Zastavení spalování těžkých topných olejů v teplárenských kotlích a jejich nahrazení spalováním zemního plynu bude sice znamenat zvýšení nákladů na palivo, to však bude kompenzováno zisky z prodeje elektřiny nového zdroje. Návratnost investice do nového zdroje elektřiny se tak prodlouží o pouhý rok.
Ekologické dopady zastavení spalování těžkých topných olejů v Maloměřicích budou výrazně pozitivní. V roce 2009 spálily teplárny 11 400 tun mazutu a 1 100 tuny pyrolýzních olejů. Do ovzduší se tak dostalo bezmála 200 tun oxidů síry, 36 tun prachu a 100 tun oxidů dusíku. Kdyby bylo spalování těžkých topných olejů zastaveno a nahrazeno v nezbytném množství zemním plynem, celkové emise oxidů síry v Brně by klesly zhruba o polovinu, u prachu (kde je zdrojem dvou třetin emisí doprava) by kleslo znečištění zhruba o jednu dvacetinu.
Zlepšování kvality ovzduší je pro město Brno navíc povinností, která nebude-li naplněna, hrozí město finanční sankce.
Bližší informace:
Martin Ander, náměstek primátora
Jana Drápalová, předsedkyně klubu zastupitelů SZ
Eva Slavíková, členka ZMB, členka představenstva Tepláren Brno, a.s.