Drastické škrty v kultuře nemají opodstatnění, šetřit je možné jinde
Strana zelných zásadně nesouhlasí s plošnými dvacetiprocentními škrty v příspěvkových organizacích. Takto razantní škrty nemají opodstatnění, městská rada se vůbec nesnaží šetřit jinde – na provozu magistrátu či finančních tocích do městských obchodních společností. Zelení proto budou na jednání zastupitelstva prosazovat, aby rada od plošných škrtů v kultuře ustoupila a nahradila je cílenými úsporami tam, kde se nejvíc plýtvá.
Zelení v posledních týdnech prověřovali potenciál úspor na magistrátních odborech a ve finančních tocích obchodním společnostem, nyní tedy přicházejí s plánem na úspory ve výši minimálně v částce 120 milionů Kč. Ta je vyšší než radou plánované plošné dvacetiprocentní škrty v kultuře.
Zelení navrhují šetřit v těchto oblastech:
- dotace a finanční transfery městským obchodním společnostem STAREZ, Technické sítě a Brněnské komunikace – potenciál úspor 31,3 milionu korun
- provoz magistrátních budov a výdaje magistrátních odborů (především odbory vnitřních věcí a správy majetku) – potenciál úspor 50 milionů korun
- nenavyšování mezd v Městské policii – potenciál úspor 8,5 milionu Kč
- zapojení osob bez trvalého bydliště v Brně do plateb za komunální odpad – potenciál
- 30 milionů korun.
Po hloubkové analýze by bylo možné potenciál úspor provozních nákladů jistě ještě navýšit.
Martin Ander, předseda MO SZ Brno, k tomu říká:
„Nesouhlasíme s tím, aby se příspěvkové organizace staly obětním beránkem rozpočtových škrtů. Je třeba šetřit především tam, kde se plýtvá, a takových kapitol v rozpočtu je celá řada.“
Jana Drápalová, zastupiteka města Brna a starostka MČ Nový Lískovec, dodává:
„Když má město kvůli krizi nižší příjmy, musí provést důkladnou analýzu provozních výdajů magistrátu, zda jsou opravdu nezbytné. První etapa návrhu rozpočtu ukazuje, že se vedení města rezervami ve výdajích magistrátu nezabývalo.“