Biopotraviny přichází do brněnských škol

02.02.2010 00:00


Zatímco v Itálii se ve školách vaří z biopotravin zcela běžně a v Rakousku mají školní kuchyně stanoven minimální podíl biopotravin, v České republice se objevují teprve první bio vlaštovky. Překážky v zavádění biopotravin do školního stravování má odstranit projekt Bioškoly. Účastní se ho i brněnská Waldorfská základní škola.

S projektem Bioškoly se může brněnská veřejnost, rodiče i personál školních jídelen blíže seznámit na semináři Ekologické zemědělství a biopotraviny ve školním stravování, který se koná zítra, 3. února 2010 od 13.00 do 17.00 hod. v Místogalerii na Skleněné louce, Kounicova 23.

Do projektu Bioškoly je zapojeno zhruba pět desítek českých škol. Ze sedmi z jižní Moravy jsou dvě z Brna – Integrovaná střední škola automobilní a Waldorfská základní škola. Více na www.bioskoly.cz.

Cílem projektu Bioškoly je vytvořit praktické podmínky pro zavádění a používání biopotravin ve školních stravovacích zařízeních. Dosavadními hlavními překážkami používání biopotravin ve školách je jejich snížená dostupnost, neznalost dodavatelů ze strany managementu školních kuchyní či nedostatečná znalost možností současného trhu s biopotravinami. Projekt pomůže školám nastavit distribuční řetězce tak, aby se jim otevřela nabídka biopotravin od domácích českých producentů a usnadnil nákup.

Důležitou součástí projektu je pomoc školním jídelnám s praktickým zaváděním biopotravin do jejich jídelníčků, počínaje informacemi o skladování a zpracování biopotravin, přes kurzy jak z biopotravin vařit, až po informace o méně známých druzích biopotravin dostupných na našem trhu.

Dalším cílem projektu je sblížit školy a rodiče dětí na straně jedné a ekozemědělce a výrobce biopotravin na straně druhé. Rodiče dnes velmi zajímá, odkud pocházejí potraviny, které jsou podávány jejich dětem a jsou ochotni si připlatit za kvalitu potravin. „Podpora zdravého životního stylu a rozvoj citlivého přístupu k životnímu prostředí, je velkou výzvou dnešní doby, a proto je dobře, že podpora směřuje do škol, k rodičům a k mladé generaci. Projekt Bioškoly byl nastartován už za ministra Ondřeje Lišky a nyní začíná přinášet své první plody i v jihomoravském kraji. Projekt je ukázkou úspěšné mezirezortní spolupráce ministerstev školství a zemědělství,“ říká David Bartůšek, brněnský zastupitel za SZ, který působil jako poradce ministra školství v oblasti školního stravování a rozvoje alternativního školství.

Martin Ander, náměstek primátora k tomu dodává:
„Jsem rád, že se v jídelně městské waldorfské školy začíná vařit z regionálních biopotravin. Přispívá to nejen zdraví dětí a spokojenosti jejich rodičů, ale pomáháme tím i jihomoravským zemědělcům.“

Bližší informace:
David Bartůšek, předseda MO SZ Brno, člen Zastupitelstva města Brna
Martin Ander, místopředseda SZ, náměstek primátora

 

Aktuálně

Na stránkách Zelené Brno jsme zveřejnili souhrn hlavních argumentů proč je lepší modernizovat brněnskou železnici s nádražím ve stávající poloze, v centru města. Více zde.
10.03.2012 23:59

Zelení podpořili Tibeťany

V sobotu 10. března se brněnští zelení připojili k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet, kterou lidé na celém světě vyjadřují podporu požadavku Tibeťanů na svobodu a samostatnost. Fotky z akce můžeze...
Vzhledem k naprosté neochotě ostatních politických stran podpořit zastavení příprav na odsun brněnského nádraží, rozhodli se zelení, že budou v příštím volebním období pracovat v...
Potvrdil to bleskový průzkum deníku Rovnost. Chcete i Vy nádraží v centru? Volte Stranu zelených. Jsme jedinou stranou v Brně, která vytrvale oponuje plánům na nesmyslný...
MF DNES zveřejnila výsledky exkluzivního průzkumu agentury Focus, který proběhl v druhé polovině září 2010. Zelení by podle něj v Brně získali 6,7% a skončili by v pořadí stran čtvrtí. Více o...